Diyabet

Diyabette Besinler ve İyi Beslenmenin Önemi

Dengeli bir diyet

Diğer herkes gibi, diyabet olan insanların da dengeli bir beslenme düzeni olmalıdır. Tüm yiyecek gruplarından çeşitli yiyecekleri tüketerek ihtiyacınız olan tüm temel vitaminleri ve mineralleri almanızı sağlarsınız. Sağlıklı beslenme hakkında daha fazla bilgi ve dengeli bir beslenme biçimini sürdürmeye ilişkin ipuçları için aşağıdaki linke tıklayın.

Genellikle şeker ve yağ oranı yüksek olan bazı yiyecekler bulunur. Bu nedenle şekerleme, pasta, bisküvi ve tatlılar gibi yiyecekleri düzenli olarak yemek yerine özel ödüller olarak tüketmeye çalışmalısınız.

Günde 100 kalori daha az almak için basit dönüşümler

Beslenmeyle ilgili ipuçları

Sağlıklı atıştırmalıklar

Öğünler arasında atıştırıyorsanız, çok fazla karbonhidrat içermeyen seçeneklere yönelin. Bazı iyi seçenekler:

Tarifleri Uyarlama

Tarifleri değiştirmek veya bunlara malzemeler eklemek onları daha sağlıklı hâle getirmek için harika bir yoldur.

Az yağlı seçenekler

Yağ oranı yüksek yiyecekleri azaltmak, kalorileri azaltmak için harika bir yoldur ve kilo vermenize yardımcı olur. Yağda diğer tüm besin öğelerinden daha fazla kalori bulunur. Özellikle doymuş yağın kötü kolesterolü (LDL denir) yükselttiği için diğer yağlardan daha zararlı olduğu düşünülür. Çoğunlukla işlenmiş ve yağlı et, tereyağı, peynir ve krema gibi hayvansal yağlarda bulunur.

İşte yağı azaltmanıza yardımcı olacak bazı pratik ipuçları:

Dışarıda yenen yemekler ve özel etkinlikler

Doğum günleri ve diğer kutlamalar ve sosyalleşme amaçlı toplanmalar, kan glikozunuzu ve kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız zorlayıcı olabilirler.

Popüler Tarifler

keyboard_arrow_up