Diyabet

Kilo Yönetimi

Kilo vermenin diyabet riski olan veya diyabet olan kişilere büyük avantajlar sağladığı görülmüştür. Avantajlardan bazıları kan glikozu düzeylerinde bir azalma, daha düşük kolestorel ve tansiyondur ve risk altında olanların diyabete yakalanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Kilo vermeye çalışmayı düşünüyorsanız, kilo vermek istemenizin nedenlerini ve ne kadar kendinize güvendiğinizi göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Kilo vermenin güzel yanlarının neler olacağını yazın ve ardından, bu yolda karşılaşabileceğiniz zorlukları düşünün. Bunların neler olabileceğini ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi tahmin edebilirseniz, başarılı olma olasılığınız artar.

Bir arkadaşınızın veya aile bireyinin ya da bir sağlık uzmanının desteğini almak büyük fayda sağlayabilir. Onlarla hedeflerinizi paylaşabilir ve kat ettiğiniz ilerlemeyi konuşabilirsiniz.

Kilo vermek için en iyi yol nedir?

Kilo verme konusunda herkese uygun tek bir yöntem yoktur. Farklı insanlar farklı şeyler için işe yarar. Hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, o yaklaşımın sürdürülebilir olması önemlidir. Çoğu “çılgın” diyet hızlıca kilo kaybı imkanı sunar ama bunları deneyen insanların çoğu tekrar kilo alır. Sağlıklı beslenme ve daha fazla fiziksel aktivitenin bir arada olması en iyi seçenektir.

Peki ya egzersiz?

Fiziksel aktivitenin HbA1c (uzun vadede kan glükozu kontrolüne ilişkin bir ölçüm) değerini düşürdüğü görülmüştür. İdeal olarak, haftada en az 2,5 saat süreyle orta yoğunlukta egzersiz yapmayı hedeflemelisiniz. Bunu yedi güne dağıtabilirsiniz ya da birkaç seansta tamamlayacak biçimde sıkıştırabilirsiniz. Orta yoğunluğun anlamı, nabzınızı yükseltecek ve biraz soluk soluğa kalacak ancak yine de bir konuşma gerçekleştirebilecek bir durumda olmanız demektir. Hangi egzersizden keyif aldığınızı ve bunu haftalık rutininize ne zaman ve nasıl dâhil edeceğinizi düşünmeniz önemlidir. Egzersizi önceden planlamanız ve ondan keyif almanız uzun vadede egzersizi yapmaya devam etme olasılığınızın daha yüksek olması anlamına gelecektir.

Hâlihazırdaki aktivite düzeyinizi artırmayı planlıyorsanız, aile hekiminize veya diyabet ekibinize başvurmak da isteyebilirsiniz. Daha spesifik tavsiyelerde bulunabilirler ve ilaçlarınızı egzersiz hedeflerinize göre uyarlamanıza yardımcı olabilirler.

Doğru vücut ağırlığı genel sağlığın bir parçasıdır. Kilo yönetimi zormuş gibi görünse de, vücut ağırlığındaki küçük düşüşlerin bile (% 5-10 4) kalp hastalığı, tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğini bilmek önemlidir. Yavaş yavaş kilo veren insanlar (haftada 0,5-1 kg) 1,2’ten uzak tutmada daha başarılıdır ve Splenda Tatlandırıcıları ile akıllı dönüşümler yardımcı olur! Yaşam tarzınıza göre sağlıklı bir kilo belirlemek için doktorunuz, hemşireniz veya Kayıtlı Diyetisyen Beslenme Uzmanınızla birlikte çalışın.

Tüm gıdalarda bulunan kaloriler ve vücudumuza günlük aktivitelerimiz için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Çoğu yetişkinin günde yaklaşık 2000 kaloriye ihtiyacı vardır, ancak bu yaşınıza, vücut ağırlığınıza ve vücut tipinize, aktivite seviyenize bağlı olarak değişebilir. Birçok insan, boş kalori sağlayan ilave şekerli yiyecekleri seçerek fark ettiklerinden daha fazla kalori tüketir. Boş kaloriler, herhangi bir besin yararı sağlamayan ve günlük yiyecek alımınızda gerekli olmayan kalorilerdir. Splenda Tatlandırıcıları ile dönüşüm yapmak, aşağıda gösterildiği gibi en sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerin bazılarında boş kalorileri ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Kilo Vermek veya Korumak için 5 İpucu

1. Splenda Tatlandırıcılar. Tatlı ve içeceklerde şekeri azaltmak için Splenda Tatlandırıcıları kullanın.
2. Düşük kalorili soslar. Yaptığınız kızartmaların lezzetini artırmak için Splenda Tatlandırıcılar ile düşük kalorili soslar hazırlayın.
3. Günlük tutun. Diyetinizde hangi besin gruplarının eksik olabileceğini anlamak ve şeker kaynaklarını azaltmak için tatlı dönüşümlerini belirleyebileceğiniz bir yiyecek günlüğü tutun.
4. Hareketlenin! Her hafta önerilen 150 dakikalık 5 aktiviteye ulaşmak için yürüyüş, bahçe işleri, dans veya keyif aldığınız başka bir yöntemi deneyin.
5. Su için! Keyifle bol bol su içebilmek için suyunuza taze meyve ve otlar ekleyin, ardından Splenda Tatlandırıcılar ile tatlandırın.

Popüler Tarifler

1. When used in place of sugar; Rogers PJ, Hogenkamp PS, de Graaf C, et al. (2016). Does low-energy sweetener consumption affect energy intake and body weight? A systematic review, including meta-analyses, of the evidence from human and animal studies. Int J of Obes 40(3), 381-394. 2. Johnston CA, Stevens B, & Foreyt JP. (2013). The Role of Low-calorie Sweeteners in Diabetes. Eur Endocrinology 9(2); 96-98. 3. These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease 4. CDC. (2020, Aug 17). Losing Weight. Retrieved from: https://www.cdc.gov/healthyweight/losing_weight/index.html 5. CDC. (2020, Oct 7). How much physical activity do adults need? Retrieved from: https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/adults/index.htm
keyboard_arrow_up