Sağlıklı Yaşam

Hayatınızı Sevin

Genel olarak huzur, mutluluk ve tatmin hissi sağlıklı olmak kadar önemli olabilir. Yedi adımdan oluşan kılavuzumuz, fiziksel olarak canlı ve zihinsel olarak sakin ve kontrol sahibi olmanızı sağlayarak en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olacaktır.

1. İyi beslenin. İhtiyacınız olan tüm besleyici öğeleri sunan, dengeli ve sağlık bir diyet seçin: düzgün bir kahvaltı, daha fazla meyve ve sebze, daha az yağ. Şekeri azaltın ya da Splenda gibi düşük kalorili bir şeker alternatifi ile değiştirin.

2. Formu koruyun. Hareketli olmak “iyi” kolesterolü artırabilir, tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir, genel enerji düzeyini yenileyebilir ve stresi azaltabilir. Her gün 10 dakika gibi kısa süreli bir yürüyüşle başlayabilir ve birçok kısa yürüyüş ya da tek bir uzun yürüyüş yaparak, tavsiye edilen günlük 30 dakikaya ulaşabilirsiniz.

3. Bilgi sahibi olun. Bilimsel araştırmalar sürekli olarak sağlık yaşama ilişkin yeni öneriler sunuyor. Bu nedenle, bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır. İnternete göz atarak, dergi ve gazeteleri okuyarak, arkadaşlarınızla konuşarak, yeni tarifleri deneyerek… kendi araştırmanızı yapın. Daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda doğru seçimleri daha rahat yapabilirsiniz.

4. Rahatlayın. Meditasyon, yoga ve Tai Chi sakinleşmek ve kaygılarınızı bir kenara bırakmak için harika yöntemlerdir; bu yöntemlere günde sadece 20 dakika ayırmak gözle görülür bir fark yaratabilir. Tavsiye edilen sekiz saatlik uyku süresine uymak da stresi azaltır, zihinsel canlılığı geri kazandırır ve olumlu düşünceleri teşvik eder. Son olarak, tıpkı egzersiz gibi gülmenin de “iyi hissettiren” beyin kimyasalları olan endorfinleri daha fazla üretmemizi sağladığı kanıtlanmıştır. Yani, gülümsemeye devam edin!

5. Yenilenin ve canlanın. Bir tatil veya hafta sonu kaçamağı pillerimizi yeniden doldurmak için harika bir yoldur. Ancak her gün birkaç dakika kolay esneme hareketleri yapmak, sakinleştirici bir bardak bitkisel çayın keyfini çıkarmak veya masaj yaptırmak bir sonraki tatili sabırsızlıkla beklerken mutluluğumuzu sürdürmemize yardımcı olabilir.

6. Kendinizi iyi hissedin. Bir dil öğrenmek veya salsa yapmak gibi yeni ufukları keşfetmek zinde olmamızı ve ileriyi düşünmemizi sağlar. İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplıyor olabilir. Bu nedenle, geçiminizi sağlamak için yaptığınız işi sevmeniz önemlidir. Ekstra sorumluluk alarak veya bir eğitim kursuna katılarak işinizden daha fazla keyif alabilir misiniz? Çoğu kişide, hayır kurumlarını desteklemek veya ailesi ya da arkadaşlarıyla ilgilenmek derin bir tatmin hissi yaratır.

Ve unutmayın…

Kendi dengenizi bulun. İşiniz ya da her gün karşılaştığınız farklı talepler sizi çok kolayca ele geçirebilir, bu nedenle “kendinize” biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Gözlerinizi kapatıp zihninizi boşalttığınızı hissedinceye kadar yavaş yavaş ve derin derin nefes alıp vermeniz yeterlidir. Denge bulundu, enerji yenilendi!

Popüler Tarifler

keyboard_arrow_up