Şeker Bağımlılığının Üstesinden Gelmek İçin 5 İpucu

Okuma Süresi: 2 dakika

Şeker bağımlılığı üstesinden gelinmesi zor bir engel olabilir ve yalnızca fiziksel sağlığımızı değil genel sağlığımızı da etkiler. Şekerli yiyeceklere karşı geliştirdiğimiz duygusal bağlar ve tatlı krizleri, sağlıksız beslenme alışkanlıklarına ve vücudumuz üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Ancak doğru stratejiler ve düşünce yapısıyla şeker bağımlılığının üstesinden gelmek mümkün olabilir.

Bu blog yazısında, şeker bağımlılığıyla başa çıkmanıza ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemenize yardımcı olabilecek beş etkili ipucunu inceleyeceğiz.

1. Kademeli Azaltma

Ani müdahaleler geri teperek yoğun istek ve yoksunluğa yol açabilir. Bunun yerine, şeker alımınızı kademeli olarak azaltmayı düşünün. Şekeri azaltmaya başlamak için kahve veya çayınıza eklediğiniz şeker miktarını kademeli olarak azaltın ve Splenda Tatlandırıcılar gibi sıfır veya düşük kalorili seçenekleri tercih edin. Bu şekilde, şekerin yerini kolayca alabilen ve aynı tadı koruyan ikamelerle yoğun yoksunluk hissi yaşamadan şekeri azaltmaya başlayabilirsiniz.

2. Etiketleri Dikkatli Bir Şekilde Okumak

Birçok işlenmiş gıda ve içecek, ‘’yüksek fruktozlu mısır şurubu’’ gibi farklı isimler altında gizlenmiş şeker içermektedir. Alışveriş yaparken beslenme etiketlerini okumayı alışkanlık hâline getirin ve şekerin farklı isimlerini öğrenin. Yiyecek Etiketlerindeki Şeker başlıklı içeriğimizi inceleyerek daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Şekerin Gizli İsimleri
 • Sukroz
 • Glikoz
 • Fruktoz
 • Maltoz
 • Dekstroz
 • Hidrolize edilmiş nişasta
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • Şurup
 • Melas
 • Şeker kamışı
 • Ham şeker
 • Pekmez
 • Bal
 • Meyve suyu konsantresi

Şeker oranı az ürünleri ve meyve gibi kendiliğinden tatlı yiyecekleri seçmeye çalışın. Ya da tariflerinizdeki sofra şekerini Splenda Granül Tatlandırıcı gibi daha düşük kalorili şeker ikameleriyle değiştirin.

Unutmayın: 1 kaşık şeker = 1 kaşık Splenda Granül!

3. İşlenmemiş Gıdaları Seçin

Gıdalardan bahsetmişken, diyetinize daha fazla meyve veya sebze eklemeniz, şeker isteğinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Nasıl mı? Bu gıdalar, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan ve kan şekeri seviyenizi dengeleyen temel besinleri ve lifleri sağlar. Örneğin meyvelerde bulunan doğal şekerler, emilimlerini yavaşlatan ve kan şekerinde hızlı bir yükselme ve düşme olasılığını azaltan liflerle birlikte gelir!

Dengeli bir diyet ve beslemeyle ilgili daha fazla ipuçlarımızın olduğu Besinler ve İyi Beslenme sayfamıza da göz atabilirsiniz.

4. Bol Su İçin

Bazen şeker isteği olarak algıladığımız şey, vücudumuzun susadığımıza dair verdiği sinyallerdir. Susuz kalmamak, bu gibi yanlış istekleri hafifletmeye yardımcı olabilir ve vücudunuzun genel işlevini destekleyebilir. Gün boyunca yanınızda bir su şişesi taşıyın ve su içmeyi unutmayın!

5. Stresi ve Duygusal Yemeyi Yönetin

Tatlı krizleri genellikle stres veya duygusal sıkıntı anlarında yoğunlaşır, bu hissi üzücü haberler duyduğunuz anlardan anımsayabilirsiniz. Stresle başa çıkmanın bazı sağlıklı yollarını geliştirmek, şeker bağımlılığının üstesinden gelme becerinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Egzersiz veya yaratıcı uğraşlar gibi keyif aldığınız faaliyetlerde bulunarak güçlü bir duygusal destek sistemi oluşturabilir ve sizi rahatlattığını düşündüğünüz şekerli gıdalara yönelme dürtüsünü azaltabilirsiniz.

 

Şeker bağımlılığının üstesinden gelmek sabır, kararlılık ve olumlu yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya istekli olmayı gerektirir. Bununla birlikte, bahsettiğimiz yöntemlerle şeker bağımlılığı döngüsünü kırma yolunda anlamlı adımlar atabilirsiniz.

Unutmayın, bu bir yolculuktur ve yol boyunca kazanılan küçük zaferler kutlanmaya değerdir! Daha fazla desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız profesyonel destek almak her zaman iyi bir fikirdir.

Splenda, lezzetten ödün vermeden tatlı lezzetlerin tadını çıkarabilmeniz için bu yolculukta yanınızda!

Sevebileceğiniz Tarifler

keyboard_arrow_up